Results Juniors

Filter: singles , doubles , triples

Final results
1 Czech Republic (CZE)
2 Slovakia (SVK)
3 Hungary (HUN)
4 France (FRA)
5 Switzerland (SUI)
6 Basque Country (EUS)
7 Ukraine (UKR)
8 Austria (AUT)
9 Moldova (MDA)
10 England (ENG)
Elimination
Final Slovakia (SVK) Czech Republic (CZE) 0 : 2 (8:11, 3:11)
3rd place match France (FRA) Hungary (HUN) 1 : 2 (11:8, 4:11, 9:11)
Semifinal Slovakia (SVK) France (FRA) 2 : 0 (11:8, 11:5)
Semifinal Hungary (HUN) Czech Republic (CZE) 0 : 2 (4:11, 8:11)
5th place match Switzerland (SUI) Basque Country (EUS) 2 : 0 (11:5, 11:9)
7th place match Ukraine (UKR) Austria (AUT) 2 : 0 (12:10, 11:8)
9th place match Moldova (MDA) England (ENG) 2 : 1 (11:9, 8:11, 11:6)

Group A

Position Team Matches Win:Lost Sets Setpoints Points
1 SVK Slovakia (SVK) 4 4:0 8:0 88:26 8
2 HUN Hungary (HUN)
  • Krisztián Királyvölgyi
  • Ádám Harsányi
  • Ádám Kiss
  • Máté Radics
  • Attila Szűcs
4 3:1 6:3 80:59 6
3 SUI Switzerland (SUI)
  • Frédéric Boy
  • Robin Brülhart
  • Pierrik Chapuis
  • Michaël Lambert
  • Alain Reiff
4 2:2 5:4 80:63 4
4 UKR Ukraine (UKR)
  • Ivan Vilienkin
  • Andryi Malinovskyi
  • Volodymyr Pryimak
  • Dmytro Babyak
4 1:3 2:6 40:73 2
5 MDA Moldova (MDA)
  • Artiom Vorobiev
  • Alexandr Paseciniuc
  • Mihail Isaicul
  • Oleg Barutenco
  • Serghei Vorobiev
4 0:4 0:8 21:88 0
Matches in Group A
Slovakia (SVK) Moldova (MDA) 2 : 0 (11:2, 11:3)
Ukraine (UKR) Slovakia (SVK) 0 : 2 (2:11, 3:11)
Slovakia (SVK) Switzerland (SUI) 2 : 0 (11:4, 11:4)
Switzerland (SUI) Ukraine (UKR) 2 : 0 (11:2, 11:4)
Moldova (MDA) Ukraine (UKR) 0 : 2 (4:11, 3:11)
Moldova (MDA) Switzerland (SUI) 0 : 2 (2:11, 5:11)
Switzerland (SUI) Hungary (HUN) 1 : 2 (9:11, 11:6, 8:11)
Hungary (HUN) Moldova (MDA) 2 : 0 (11:1, 11:1)
Ukraine (UKR) Hungary (HUN) 0 : 2 (2:11, 5:11)
Hungary (HUN) Slovakia (SVK) 0 : 2 (4:11, 4:11)

Group B

Position Team Matches Win:Lost Sets Setpoints Points
1 CZE Czech Republic (CZE) 4 4:0 8:0 88:18 8
2 FRA France (FRA)
  • Maxence Vernier
  • Frederic Deloffre
  • Raphael Noblet
  • Mael Delanous
  • Kevin Gil
4 3:1 6:2 70:48 6
3 EUS Basque Country (EUS) 4 2:2 4:4 59:61 4
4 AUT Austria (AUT)
  • Florian Schnöll
  • Samuel Pröll
  • Florian Jäger
  • Rupert Sutterlütti
4 1:3 2:7 54:96 2
5 ENG England (ENG)
  • Joe Monks
  • Richard De Cintra
  • Chris Whelan
  • Paul Whelan
4 0:4 1:8 47:95 0
Matches in Group B
Basque Country (EUS) England (ENG) 2 : 0 (11:3, 11:3)
England (ENG) Czech Republic (CZE) 0 : 2 (1:11, 3:11)
Czech Republic (CZE) France (FRA) 2 : 0 (11:3, 11:1)
France (FRA) England (ENG) 2 : 0 (11:4, 11:3)
France (FRA) Basque Country (EUS) 2 : 0 (11:5, 11:5)
Basque Country (EUS) Czech Republic (CZE) 0 : 2 (2:11, 3:11)
Austria (AUT) England (ENG) 2 : 1 (11:9, 6:11, 12:10)
Czech Republic (CZE) Austria (AUT) 2 : 0 (11:2, 11:3)
Basque Country (EUS) Austria (AUT) 2 : 0 (11:2, 11:9)
Austria (AUT) France (FRA) 0 : 2 (4:11, 5:11)
Results - JUNIORS
triples Slovakia SVK Czech Republic CZE 0 : 2
doubles Czech Republic CZE Slovakia SVK 2 : 0
singles Czech Republic CZE Slovakia SVK 2 : 1
triples France FRA Hungary HUN 1 : 2
doubles Hungary HUN Switzerland SUI 2 : 0
singles Switzerland SUI France FRA 0 : 2
Results - WOMEN
triples Czech Republic CZE Slovakia SVK 2 : 1
doubles Czech Republic CZE Slovakia SVK 2 : 1
singles Czech Republic CZE Hungary HUN 0 : 2
triples France FRA Hungary HUN 0 : 2
doubles Hungary HUN France FRA 2 : 1
singles Switzerland SUI France FRA 2 : 0